Lost’un Sırrı, Çözüldü…


island.jpg


Dünya üzerinde, yüz milyonları ekran başına kilitleyen “Lost” dizisinin sırrı çözüldü. Andrew Smith adlı bir Amerikalı, senaryodaki gizemi çözüp “Seventh Seal Theory” adıyla internet sitelerine gönderdi. İşte Lost’un sırrı;

FISILTILAR KİME AİT? …

Ada, doğal bir mineral (Black Rock). Alvar Hanso’nun dedesi Magnus Hanso’nun niyeti, köleleriyle birlikte bu efsanevi “Black Rock”ı patlatıp elde edeceği madeni satmaktı. Bir fırtınaya yakalanarak karaya vurdular. “Magnus” kurtuldu, köleler öldü. Adayı terk etmek için bir sal inşa etti. Kölelerin çığlıkları kulaklarındaydı. Aslında onları gerçekten duyuyordu. “Black rock” elektromanyetik aktiviteyi, sesi, düşünceyi, hafızayı kaydediyordu. Aynı zamanda ona geleceğiyle ilgili sezgisel bir fikir de veriyordu. Bir gemi yapıp eve döndü. Gemisiyle adaya makul bir mesafede seyrederek meditasyon halinde, taşın ona gelecekle ilgili anlattıklarını telakki etti. Bunları ticaret hayatında kullanarak adanın sırrıyla birlikte varisi “Alvar Hanso”ya bırakabilecek kadar muazzam bir servete sahip olacaktı.

GİZEMLİ SAYILAR

“Valenzetti” adlı matematikçi, dünyanın sonuna dair “4,8,15,16,23,42” sayılarını içeren bir formül hesaplamıştı. Bu sayıların her yerde olduklarını ve dünyanın sonunun tahmininde önemli olduğunu iddia ediyordu. “Alvar”, formülü öğrendi ve adanın kendisine verdiği bilgiyle alakalı bularak “Valenzetti” ile “Dharma Girişimini”ni oluşturdu. Amaç bu sayıları değiştirerek dünyayı öngörülen korkunç sondan kurtarmaktı. “Alvar”, insanlığın iyiliği için adayı bazı kalifiye insanlarla paylaşması gerektiğini biliyordu. Bu yüzden bilim adamlarını ve psişik sınırlara dayanan güçlere sahip, özel çocukları adaya getirdi.

ADADAKİ İSTASYONLAR

Adada kurulan istasyonlarda kaderin değiştirilemezliği teorisini sınayan deneyler yapıldı. Bu deneylerden biri Swan’dı. Aslında test edilen şey, görevlerine olan inançlarının, kaderi yerinden bir milimetre oynatıp oynatamayacağıydı. İşe yaramadı. Sorunlu kaderin, adada hapsedilmesine karar verildi.

MERAK EDİLEN JACOB KİM?

Çocukların en özeli “Jacob”, zihniyle objeleri oynatabiliyordu. Madem “Black Rock” hafızayı depolayabiliyordu, “Jacob” da kayanın gücünün yoğun olduğu yere yerleştirildi ve bir bilim adamı ordusunun gözlemi altında kayadan kaderi emmeye çalıştı. Daha sonra “incident”(olay) olarak bahsedilecek patlama gerçekleşti. “Jacob”, bu patlamayla cismani formunu kaybedip, “Black Rock” tarafından emildi. Ama nesneleri hala oynatabiliyordu. Kendini taş halinde hareket ettirebiliyordu. Siyah bir toz bulutu halinde hareket edip, çeşitli şekillere bürünebiliyordu.

KADERİ DEĞİŞTİREMEDİLER

Patlama, enerjinin serbest bırakılmasını gerekli kılmıştı. Yoğunlaşan enerji bilim adamlarının kader üzerindeki araştırmalarının sürmesini sağlıyor, enerjinin periyodik olarak boşaltılması ise başka felaketleri önlemeye yarıyordu. “Swan”ın artık gerçek bir amacı vardı. Elektromanyetik enerjinin, “her 108 dakikada bir” yakındaki bir başka uyduya aktarılması gerekiyordu. Bu iş için, “Radzinsky ve Kelvin İnman” atandı. Fakat onlar, kaderin değişmeyeceğini düşündüler. Bununla birlikte “incident”(olay), dünyanın felaketine yol açacak olan bir anomali yaratmıştı. .

ADAYA ANOMALİYİ ÇEKTİ

Bakunin’e, bu anomalinin dünya üzerinde yarattığı etkiyi takip etme ve etkileyebileceği insanların profilini çıkarma görevi verildi. O da, “Flame İstasyonu” vasıtasıyla bu insanları buldu. Her biri bir şekilde düşen uçakla ya da birbiriyle bağlantılıydı. Anomali büyük dalgalar halinde büyüyecekti. Sonunda bir şekilde bütün bu insanlar aynı gün aynı saatte aynı uçağa bindirilerek adaya getirildiler. “Dharma”, kaderin rotasının tamirinde (course-correcting) ona yardımcı oluyordu.

Kaynak: Star Gazetesi

http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_16.png http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_16.png http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_16.png http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_16.png http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_16.png http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_16.png http://www.yuzsekiz.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_16.png
Lost’un Sırrı, Çözüldü… Yazısına - 53 Yorum yapıldı.

Sayfalar: [4] 3 2 1 » Show All

 1. 53
  borny Says:

  4 + 8 + 15 + 16 + 23 + 42 = 108

 2. 52
  tahtakalemi Says:

  GERÇEKTEN DE BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ HAKKINDA YAPILAN İLK DİZİ…
  BU YÜZDEN AMERİKA BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİ İÇİN YAPTIĞI ARAŞTIRMALARI İLK DEFA
  BİR SENARYOYA DÖKTÜ…
  ZAMAN İÇİN DE VE BOYUTUN DIŞINDA YOLCULUK…
  ADA GÖRÜNMÜYOR…
  BÜYÜK BİR MANYETİK ALAN İÇİN
  VE GERÇEK HAYATTA DA OLDUĞU GİBİ UÇAK KAYBOLUYOR….
  AMA İKİ YÖNLÜ BİR BOYUT DEĞİŞTİRME…
  ÇOK GÜÇLÜ BİR MANYETİK ALAN…
  VE 108 HİKAYESİ BURDAN ÇIKAR…
  DAHA HEYCANLI OLMASI İÇİN BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİNİ ARAŞTIRIN
  GÖRECEKSİNİZ BİREBİR UYAN HADİSELER VAR…
  İYİ SEYİRLER

 3. 51
  punik Says:

  mesela mıcheal bu bölümde istese de ölemez çünkü gelecekde öldürülmüşdür…

 4. 50
  jacobreis Says:

  abi şimdi şöyle bişey var 3. sezon sonunda jack adaya dönmek istediğini kate a söylüyodu birde dikkat ettiysenin bir altın kod gibi bişeyden bahsediyolardı. ilk bilinmeyen o. ikincisi Oceanic 6 lısı kim? Jack-Kate-Hurley-sayid ve 2 kişi daha olması lazım,ama belliki Ben abimizde geriye dönebilmiş ve tanık olarak jack mahkemeye çıktığında bikaç kişi yaşıyodu falan demişti bence john ve diğer elemeanlar adada kaldılar bunlar dönmeye karar verdi, bunları bence 4. sezon sonunda öğrenicez ama adada ölenler oranın fısıltılarına karışıyo,,zaten iyice kafamızı karıştırıcaklar artık desmond ın bölümünde bunlarıda gördük, fizik üstüne kurmuşlar konuyu. Ama BENCE tüm bu olaylar (worm hole)solucan deliği dedikleri olayda son bulacak yani geçmiş gelecek arası gidip gelen bişey.kate in bölümünde(sezon 4) mesela aaron en az 4 yaşında ,ben john u şişledikten sonra da görünen walt ta koca adam olmuştu,bence solucan deliği ile ilgili aynı şekilde sayid desmond bide o keçi sakkallı adam da helikopterde ada zamanına göre 2 gün(!) ama aslında 30 dk gbi bi sürede yolculuk etmişti.

 5. 49
  4815162342tamer Says:

  bunu üzülerek söylüyorum arkadaşlar sawyer bu dizide ölecek.. hem de kate tarafından öldürülecek.. kate bunu belki istemeden yapacak ama bi şekilde bu olay gerçekleşecek..kate sawyer in ölümüne sebeb olacak.. bekleyip göreceğiz :)

 6. 48
  aycakocakusak Says:

  ya arkadaşlar ada 108 dakika yeri patlatılmadan önce enerji nedeniyle başkaları tarafından görülmüyormuş. Haaa bide küçük bir ihtimal ama kanımca Charlie yaşıyor çünkü galiba jacop un yada adanın iyileştirme gücü war. İşallah yaşıyordur. Neyse bide bişi sorcam 4. sezon da bi adayı bide başka yerleri gösteriyo. Bu başka yerler gelecek mi diye düşünürsenin ewt bide clair öldümü de Kate bebeğine BAKIO.

 7. 47
  missbegotten Says:

  ya arkadaşlar bu ada sanki cennetle cehennem arasında olan bi yer varya “arafat”mı ne dıe gecıo öle bi yer sankiii!yanı yorumları okuyorum teorileri okuyorum süper şeler sölenmiş yazılmış ama sankı bu yazılanların hiçbiri çıkmıcakmış gibi gelıyo!baglantıları kuran arkadasları da tebrık edıyorum!Özellikle de dini bişiler var son bölümde Sayyid’in Benjamının evındekı kıtaplığa bakarken Kur’an’ı görmesi de oldukca şaşırtıcı…ya ne dıyeceğimi bilemıyorum!kafayı sıyırcammm galba:)

 8. 46
  mcquack Says:

  arkadaşlar uzun zaman oldu hatırlamıyo olabilirim desmondun gitar çalan charlie’yi tanıyıp onunla konuşmaya çabalaması geçmş mi gelecek mi? meraq ettiğim dier şeyse desmond’a yapması gerekenleri söleyen kadın(flashback’de)! sizce kim ya da o kadını ne die tanımlandırabilirz. onun da bir mistiği var..

Sayfalar: [4] 3 2 1 » Show All

Yorum Yazın

You must be logged in to post a comment.